همه چیز درباره آسیاب دستگاه تزریق پلاستیک

از خاصیت مواد پلاستیکی امکان مصرف دوباره و چند باره آن است و این کار به میزان قابل توجهی از ضایعات پلاستیک و رها کردن آن در طبیعت جلوگیری می‌کند. فقط در صورت خرابی کامل قطعه پلاستیکی، امکان استفاده مجدد از آن وجود ندارد. در این مقاله قصد داریم درباره آسیاب دستگاه تزریق پلاستیک و مزایا و کاربردهای آن در صنعت سخن بگوییم.

 

آسیاب دستگاه تزریق پلاستیک

 

آسیاب همان خرد کن مواد پلاستیکی است که در انواع و اندازه‌های گوناگونی وجود دارد. از آسیاب در صنعت پلاستیک سازی برای خرد کردن قطعات پلاستیکی و به کارگیری مجدد آن‌ها استفاده می‌کنند. تیغه‌های دستگاه آسیاب به گونه‌ای طراحی شده است که توان و سرعت بالایی در خرد کردن قطعات پلاستیکی دارد. همین امر موجب صرفه جویی در مصرف سوخت و افزایش تولید و عملکرد دستگاه می‌شود.

ممکن است هنگام آسیاب مواد، سنگ، چوب یا آهن به پلاستیک چسبیده باشد این اتفاق برای دستگاه ضرر دارد و به قسمت سیلندر و مارپیچ آن آسیب وارد می‌کند. برای جلوگیری از ورود آهن به دستگاه باید مواد را از آهنربا عبور داده و یا داخل قیف دستگاه تزریق آهنربا قرار دهیم تا خرده آهن‌ها را از مواد اصلی جدا و از خرابی دستگاه جلوگیری کند.

اندازه دهانه دستگاه آسیاب 23، 30، 40، 50، 60، 80، 100 و 120 است و خرد کردن مواد پلاستیکی بر طبق ابعاد دهانه ورودی سایز بندی می‌شود.

 

مزایای آسیاب دستگاه تزریق پلاستیک

 • صدای بسیار کم و لرزش پایین
 • کیفیت بالای تیغه‌ها و به کارگیری فولاد در ساخت آن‌ها
 • استفاده طولانی مدت از بلبرینگ آب بندی شده
 • مصرف کم انرژی
 • نیاز به حداقل نیروی انسانی

انواع آسیاب دستگاه پلاستیک

 

آسیاب‌هایی که برای پلاستیک استفاده می‌شود، عبارتند از آسیاب سنتی و آسیاب اتوماتیک که در ادامه مقاله با آن‌ها آشنا خواهید شد.

 

آسیاب اتوماتیک دستگاه پلاستیک

 

پلاستیک‌هایی که ناخالصی دارند و یا قطعاتی از جمله سنگریزه، چوب و آهن به آنها چسبیده است به دستگاه آسیاب تزریق پلاستیک صدمه وارد می‌کنند. برای جلوگیری از خرابی دستگاه باید این قطعه‌ها را از پلاستیک جدا نمود. این کار توسط آسیاب اتوماتیک به صورت خودکار انجام می‌شود. در ادامه مواد پلاستیکی که از نظر رنگ و جنس نیز به هم شباهت دارند تفکیک می‌شوند. سپس قطعات پلاستیکی داخل آسیاب خردکن ریخته شده و آسیاب می‌شوند.

بعد از آسیاب شدن، پلاستیک را به مخزن شناورسازی منتقل می‌کنند. در این جا گرداننده‌های چرخشی تکه‌های کوچک آهن، چوب وسنگ را از مواد پلاستیک جدا کرده و به سمت ماردون هدایت می‌کنند و در آن جا جمع می‌شوند.

ماردون، پلاستیک جمع آوری شده را داخل سانتریفیوژ می‌ریزد. سانتریفیوژ مواد را چرخانده و آب اضافی آن‌ها گرفته سپس به خشک کن اتومات انتقال می‌دهد و در آخر به گونی ریخته می‌شوند.

 

آسیاب سنتی برای خرد کردن پلاستیک

در این نوع از آسیاب وقتی پلاستیک‌ درون وان شناور قرار گرفت و ناخالصی‌هایش جدا شد، آن را به مدت یک روز داخل گونی قرار می‌دهند تا آب اضافه آن گرفته شود و سپس داخل خشک کن قرار می‌دهند.

در آسیاب سنتی، خشک کن یک اتاق کوچک است که در ارتفاع 120 سانتی با توری یا ورق پانچ مسقف شده و مواد پلاستیکی را روی آن قرار می‌دهند، داخل اتاق را با مشعل گازو فن گرم می‌کنند. مواد پلاستیک روی توری را، به طور مرتب تا زمانی که کاملا خشک شوند زیر ورو کرده و نهایتا جمع آوری می‌کنند.

 

قطعات و اجزای آسیاب پلاستیک

 

این دستگاه از چندین قطعه مهم تشکیل شده است که عبارتند از

تیغه آسیاب پلاستیک

قطعه ایست که ضایعات پلاستیکی را خرد و آسیاب می‌کند. این تیغه‌ها بر اثر برخورد همیشگی با پلاستیک کند می‌شوند و نیاز به تیز کردن دارند، به مرور زمان به دلیل تیز شدن مکرر، لبه تیغه‌ها کوچک خواهند شد و باید آن‌ها را تعویض کرد.

همانطور که گفتیم مهم ترین قسمت دستگاه آسیاب، تیغه آن است که مستقیما بر کیفیت محصولات و خروجی مواد تاثیرگذار است. معمولا جنس تیغه‌ها از آلیاژ مقاوم مانند فولاد و اسپیکا ساخته شده و هر کدام ویژگی‌های متفاوتی دارند. تعداد آن‌ها 2 تا 4 تیغه ثابت و 3 تا 6 تیغه متحرک است. حجم پرک‌های تولید به قدرت موتور دستگاه بستگی دارد.

 

فولاد فنر

جنس نرم و قابل انعطاف آن توانایی تحمل ضربه فلز را دارد. اما زود کند می‌شود.

اسپیکا: بهترین تیغه برای برش دادن است که خاصیت ضد سابیدگی دارد. این تیغه با ورود کوچکترین فلز در داخل آسیاب می‌شکند.

 

فولاد TW5

این قطعه نسبت به سایر تیغه‌ها عمر بیشتری دارد. ضد سایش بوده و از قدرت زیادی برخوردار است. البته دستگاه‌های آسیابی نیز وجود دارند که تیغه‌های آن‌ها از جنس الماس است و نیازی به تیز کردن ندارند اما از معایب این دستگاه قیمت چند برابر، هزینه نگه داری بالا و عدم تعویض تیغه هنگام شکستگی است.

سایزبندی دهانه دستگاه آسیاب 23، 30، 40، 50، 60، 80، 100 و 120 است و خرد کردن مواد پلاستیکی بر طبق ابعاد دهانه ورودی سایز بندی می‌شود.

 

تیغه آسیاب چکشی

این تیغه با چکش‌های کوچکش و زدن ضربه‌های متوالی کار قطعه قطعه کردن مواد جامد را برعهده دارد. اصلی ترین قسمت این آسیاب، چکش آن است که با چرخش تیغه کار خرد کردن را انجام می‌دهد. تیغه آسیاب چکشی کاربردی ترین دستگاهی است که با ضربه می‌تواند انواع مختلف سنگ را خرد کند.

جنس تیغه آسیاب چکشی باید در برابر شکستگی و ضربه مقاوم باشد در نتیجه تیغه‌های فولادی بهترین انتخاب هستند. آسیاب چکشی دو کار مهم و اساسی انجام می‌دهد:

 • خرد کردن
 • الک کردن

کاربرد آسیاب چکشی

 • تولید آرد
 • تولید آب میوه
 • خرد کردن کاغذ
 • خرد کردن انواع سنگ
 • استفاده در ماشین‌های جمع آوری ضایعات
 • استفاده در کارخانه چوب
 • گیاه اتانول

نکات مهم زمان استفادده از آسیاب پلاستیک

 

هنگام استفاده از آسیاب دستگاه تزریق پلاستیک به چند نکته دقت کنید:

 • چند دقیقه قبل از شروع کار، آسیاب را روشن کنید.
 • بر اساس ظرفیت استاندارد و تعیین شده برای دستگاه، ضایعات را داخل آن بریزید.
 • چک کردن تیغه‌ها و اطمینان از تمیز بودن و تیزی آن‌ها
 • برای جلوگیری از شکستگی تیغه‌های ثابت و متحرک، آن‌ها را در جای خود محکم و ثابت کنید.
 • بررسی توری دستگاه ، شستن و تکان دادن آن به منظور جدا شدن ناخالصی و افزایش کارایی آن.
 • پس از اتمام کار تمام مواد آسیباب شده را تخلیه نمایید.
 • برای جلوگیری از ورود خرده آهن در دستگاه، بر روی تسمه نقاله آهنربا قرار دهید.

آسیاب دستگاه تزریق پلاستیک را نو خریداری کنید

 

از آنجا که دستگاه آسیاب برای بازیافت پلاستیک استفاده می‌شود تصور خریدار بر این است که دستگاه دست دوم برای این کارکفایت می‌کند اما متاسفانه این گونه نیست و خرید دستگاه نو بسیار با صرفه‌تر و بهتر از دستگاه دست دوم است. دلیل این انتخاب را توضیح می‌دهیم.

در عملیات بازیافت بیشترین کاربرد، فشار و مصرف انرژی، بر روی آسیاب دستگاه است که ساعات طولانی در حال فعالیت می‌باشد. در نتیجه پس از مدتی دستگاه به تعمیر کلی نیاز پیدا می‌کند و مستلزم صرف وقت و هزینه زیادی است. از طرف دیگر دستگاه دست دوم علاوه بر اینکه برق زیادی مصرف می‌کند، ظرفیت تولید آن نیز کاهش می‌یابد.

ایمنی آسیاب دستگاه کم است و امکان پرتاب تیغه‌ها به بیرون، در سرعت زیاد وجود دارد. این اتفاق ممکن است به نیروی انسانی خسارات جانی وارد کند. در نتیجه خرید دستگاه نو ارزش بیشتر دارد و ریسک خطرات آن کمتر است.

 

ضایعات پلاستیک

 

انعطاف پذیری و قابلیت بازیافت پلاستیک‌هایی که در معرض آلودگی قرار نگرفته اند باعث شده بتوان به راحتی با آسیاب دستگاه تزریق پلاستیک، قطعات را خرد کرده و مجددا استفاده نمود.

با داشتن این دستگاه می‌توانید مواد اولیه کارگاه‌های دیگر را تامین کنید یا اگر دارای یکی از این کارگاه‌ها هستید، مواد اولیه خود را فراهم نمایید. هزینه این کار بسیار پایین است و از لحاظ اقتصادی به صرفه می‌باشد.

 

دستگاه بازیافت پلاستیک

 

در طی روز ظروف پلاستیکی زیادی از جمله بطری نوشابه و آب معدنی، ظروف انواع لبنیات و سس‌ها استفاده می‌شود که تجدید پذیر نیستند و رها کردن پلاستیک در طبیعت نه تنها جلوه زیبایی ندارد بلکه به محیط زیست نیز آسیب وارد می‌کند پس برای استفاده مجدد از آن‌ها به دستگاه بازیافت پلاستیک نیاز داریم.

در ایران به طور میانگین سالانه 18.250.000 تن زباله تولید می‌شود که این مقدار شامل 5 درصد پلاستیک است. از این 5 درصد بیشتر آن وارد چرخه بازیافت نشده بلکه دفن، رها یا سوزانده می‌شود. رها کرن پلاستیک در طبیعت به محیط زیست آسیب وارد می‌کند در نتیجه بهترین کار برای جلوگیری از سوزاندن و رها نمودن، بازیافت مواد پلاستیکی و استفاده مجدد از آن‌ها توسط دستگاه بازیافت پلاستیک است.

 

مزایای دستگاه بازیافت پلاستیک

 • جلوگیری از دفن و سوزاندن ضایعات
 • نیاز کمتر به انرژی و مواد خام نسبت به مواد اولیه نو
 • جلوگیری از آلودگی هوا و خسارت به محیط زیست

مراحل بازیافت پلاستیک

 

بازرسی: مواد اضافه و غیر قابل بازیافت باید جدا شوند.

شستن و آسیاب کردن: مواد بازیافتی شسته شده و به اندازه کوچک خرد می‌شوند.

مخزن شناور کردن: پلاستیک‌ها را داخل مخزن می‌ریزند تعدای از آن‌ها شناور شده و تعدادی دیگر ته‌نشین می‌شوند و بر این اساس آن‌ها را مرتب می‌کنند.

خشک کردن: در این مرحله به وسیله خشک کن غلتنده قطعات پلاستیک را خشک می‌کنند.

تبدیل به مواد مذاب: با استفاده از دمای بالا، پلاستیک را ذوب کرده و به داخل قالب تزریق می‌کنند.

صاف کردن: در مرحله آخر تمام مواد آلوده که بعد از شستشو باقی مانده است باید از دستگاه خارج شود.

بعد از تمام مراحل پلاستیک بازیافتی آماده است که اصطلاحا به آن‌ها‌ هات واش گفته می‌شود و از آنجایی که از نظر اقتصادی به صرفه است طرفداران زیادی دارد.

 

عوامل موثر در بازیافت

 

نوع ماده اولیه که برای بازیافت پلاستیک استفاده می‌شود بسیار مهم است.

طراحی تیغه‌ها و جنس فلز آن‌ها نیز اهمیت زیادی دارد.

تعداد تیغه‌ها و طریقه نصب آن‌ها در بازیافت تاثیر دارد.

اندازه محفظه برش از دیگر عوامل پراهمیت برای دستگاه بازیافت است.

سرعت دستگاه و قدرت الکتریکی موتور از عوامل موثر دستگاه بازیافت پلاستیک است.

عامل مهم دیگر توری ماشین و اندازه آن است.

 

 

سخن پایانی

سالانه مقادیر زیادی زباله تجدیدناپذیر مانند پلاستیک توسط شهروندان و یا کارخانه‌ها در کره زمین رها می‌شود که به مرور زمان خسارت جبران ناپذیری را به وجود می‌آورد. با استفاده از دستگاه بازیافت، آسیاب و خردکن می‌توان پلاستیک را دوباره و چندباره قابل استفاده کرد، بهترین نمونه برای این موضوع سبد‌های میوه در اندازهای مختلف هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.