کاربرد تزریق پلاستیک در پزشکی

محصولات پزشکی اعم از داروها و یا دستگاهها و تجهیزات نقش حیاتی در سلامت و ایمنی بیماران دارند. بخشی از این محصولات و تجهیزات هم فلزی و برخی دیگر پلاستیکی هستند. برای تولید قطعات پلاستیکی در صنعت پزشکی از بهترین مواد اولیه استفاده می‌شود. در این رابطه نقش و کاربرد تزریق پلاستیک در پزشکی هم قابل انکار نیست. اما اطمینان از کیفیت هر محصول و قطعه پزشکی از فرآیند تولید تا بازرسی نهایی هم ضرورت دارد. به همین دلیل همکاری با یک تولیدکننده قطعات و تجهیزات پزشکی با تاکید بر کیفیت آن محصول ضروری است. برای آشنایی بیشتر با نقش تزریق پلاستیک در پزشکی و نحوه تولید این محصولات با ما همراه باشید.

کاربرد تزریق پلاستیک در پزشکی 

امروزه راههای آسان و زیادی برای تولید محصولات پزشکی وجود دارد. از سوی دیگر قطعات پلاستیکی هم جایگزین تجهیزات فلزی شده‌اند تا امر درمان را در این صنعت آسان‌تر کنند. در شرکت‌های تولید محصولات پلاستیکی، خدمات تولید و تزریق پلاستیک در پزشکی این امکان را فراهم کرده است تا محصولات و قطعات مورد نیاز در این صنعت به بهترین شکل تولید شوند.

از سوی دیگر تجهیزات قالب‌گیری و تزریق پلاستیک هم با استانداردهای روز دنیا همراه شده‌اند تا بهترین محصولات پزشکی و دارویی را تولید کنند.

کاربرد تزریق پلاستیک در پزشکی باعث شده است تا روشی مقرون به صرفه و کارآمد جایگزین قطعات فلزی گذشته شود. از سوی دیگر کیفیت و دقت تولید این محصولات نیز بالا رفته است. از تزریق پلاستیک برای تولید قطعات و تجهیزات پزشکی گرفته تا ابزارهای آزمایشگاهی استفاده می‌شود.

 

 

مزایای قالب‌گیری تزریق پلاستیک برای صنعت پزشکی

شاید بپرسید تولید قطعات و محصولات پزشکی با روش تزریق و قالبگیری پلاستیک چه مزیت‌هایی دارد؟ امروزه مواد اولیه برای تولید محصولات پلاستیکی باکیفیت‌تر از گذشته شده است. به طوری که یک محصول پزشکی پلاستیکی هم می‌تواند درست مثل یک محصول فلزی عمل کند. همین موضوع باعث کاهش نرخ بیماریهای عفونی و هزینه‌های پزشکی هم شده است.

از سوی دیگر قالب‌ها هم برای تولید این محصولات متنوع شده‌اند. بنابراین پزشکان می‌توانند از محصولاتی متناسب با نیازشان استفاده کرده و هزینه کمتری را بابت آن پرداخت کنند.

به طور کلی صنعت تزریق پلاستیک در پزشکی مزیت‌های بیشماری را به همراه داشته است که عبارتند از:

قابلیت ارزیابی محصولات پزشکی از نظر کیفیت

یکی از دلایلی که کاربرد تزریق پلاستیک در پزشکی را موجه می‌کند، قابلیت ردیابی، آزمایش و بررسی این محصولات از نظر کیفیت است. همه مراحل در فرآیند تولید قطعات پلاستیکی به طور کامل قابل ارزیابی و بررسی است. حتی موادی هم که برای تولید این محصولات در پزشکی استفاده می‌شود، می‌تواند مورد آزمایش قرار بگیرد تا جامعه با خاطری آسوده این محصولات را جایگزین قطعات گران قیمت فلزی کند.

مطابقت داشتن با استانداردها و مقررات صنعت پزشکی

یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که کاربرد تزریق پلاستیک در پزشکی به همراه داشته است، بالا بردن ایمنی و سلامت بیماران بوده است. در ایالات متحده آمریکا به عنوان یک کشور پیشرو در زمینه تولید قطعات پلاستیکی در صنعت پزشکی، این محصولات با دستورالعمل‌های FDA (سازمان غذا و دارو) تولید می‌شوند.

در این ایران هم این استانداردها کاملا رعایت می‌شود تا نیاز به قطعات فلزی به حداقل برسد.

از سوی دیگر مقاومت قطعات، تجهیزات و محصولات پلاستیکی در پزشکی نسبت به محصولات فلزی بیشتر است. امکان ضدعفونی کردن این محصولات هم برای کادر درمان وجود دارد.

امکان استفاده مجدد از ضایعات

یکی دیگر از مزیتهای قالب‌گیری و تزریق پلاستیک در پزشکی، قابلیت بازیافت مواد پلاستیکی است. همه محصولاتی که در این صنعت استفاده می‌شوند، می‌توانند دوباره برای کارکرد دیگری مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال استفاده از آنها برای تولید قطعاتی که به طور مستقیم با سلامت انسان ارتباط ندارد.

خاصیت مکانیکی و انعطاف‌پذیری محصولات پلاستیکی

یکی دیگر از مزیت‌هایی که فرآیند تزریق پلاستیک در پزشکی دارد، مقاومت بالای محصولات در برابر دماست. به طوری که یک قطعه پلاستیکی نسبت به قطعات فلزی مقاومت بیشتری در برابر دمای بالا دارد و از سوی دیگر به اپراتور و یا پزشکان و بیماران هم آسیب وارد نمی‌کند.

از سوی دیگر استحکام کششی محصولات پلاستیکی امکان تولید قطعاتی مطابق با نیاز پزشکان و بیماران را فراهم می‌کند.

همچنین در زمان تولید می‌توان برای هر قسمت محصول از رنگ خاصی استفاده کرد. این در حالی‌ است که برای فلزات نمی‌توان از رنگهای متنوع استفاده کرد. کار کردن با قطعات و محصولات با رنگهای سفارشی، برای کادر پزشکی آسان‌تر است.

کاهش هزینه‌های درمان

یکی دیگر از مزایایی که کاربرد تزریق پلاستیک در پزشکی به همراه داشته است، کاهش هزینه‌های تولید است. تولید در این روش با حجم بالا صورت می‌گیرد. از سوی دیگر مواد اولیه پلاستیک نسبت به فلزات ضد زنگ مثل استیل بسیار ارزانتر است. استفاده از این محصولات تا حد زیادی باعث کاهش هزینه‌های درمان شده است.

از سوی دیگر برای تولید هم از تجهیزات کم مصرف و فناوری اتوماسیون استفاده می‌شود که هزینه‌های نیروی کار را کاهش می‌دهد. همه این عوامل در ارزان‌تر شدن محصولات پلاستیکی پزشکی تاثیرگذار است.

تولید با تکرارپذیری و در حجم بالا

در تولید محصولات و دستگاه‌های پزشکی، چند میلی‌متر و یا حتی چند میکرون باعث خراب شدن و یا تفاوت کامل بین قطعات می‌شود. همین موضوع تولید محصولات پزشکی و درمانی را کمی دشوار می‌کند. اما وقتی با روش قالب‌گیری تزریق پلاستیک محصولات پزشکی تولید می‌شود، قالبگیری با مهارت و دقت بالایی صورت می‌گیرد. به همین دلیل کمترین تفاوتی در جزئیات رخ نمی‌دهد و از سوی دیگر تولید با تکرارپذیری و در حجم بالا صورت می‌گیرد.

سبک و وزن کم

یکی دیگر از مزیتهای کاربرد تزریق پلاستیک در پزشکی سبک بودن محصولاتی است که با این روش تولید می‌شود. در مقایسه با فلزات، تمامی تجهیزات و قطعات پلاستیکی سبک‌تر هستند. این مزیت زمانی مشخص می‌شود که از آن برای تولید تجهیزات بزرگ استفاده شود. همین امر جابجایی و حمل تجهیزات پزشکی را برای پزشکان و بیماران ساده‌تر می‌کند.

 

 

 

از تزریق پلاستیک برای چه قسمت‌هایی از صنعت پزشکی استفاده می‌شود؟

 

تمامی محصولاتی که با روش تزریق پلاستیک تولید می‌شود برای موارد زیر استفاده می‌شود:

استفاده برای تولید لوازم آزمایشگاهی مثل لوله‌های آزمایشگاهی

تولید محفظه‌های پزشکی و آزمایشگاهی

تجهیزات و لوازم آماده‌سازی جراحی

استفاده برای تجهیزات دندانپزشکی

 

چه موادی برای تولید محصولات پزشکی استفاده می‌شود؟

 

با توجه به نقش و کاربرد تزریق پلاستیک در پزشکی مواد اولیه‌ای که در این پروسه استفاده می‌شود، اهمیت زیادی دارد. پزشکی صنعتی است که به طور مستقیم با سلامت و جان انسانها در ارتباط است و بنابراین نوع مواد اولیه‌ای که برای تولید محصولات در این صنعت استفاده می‌شود، مهم است. از جمله مواد اولیه پلاستیک برای قالبگیری تزریقی در پزشکی استفاده می‌شود میتوان به موارد زیر اشاره کنیم:

ماده پلی اتیلن

این ماده یک ترموپلاستیک پرکاربرد محسوب می‌شود که برای بسیاری از محصولات صنعتی و تجاری کاربرد دارد. استحکام و دوام آن بالاست و در انواع مختلفی مثل LDPE، HDPE، و UHMW وجود دارد. از این ماده برای تولید پروتزهای مفصل ران، زانو و یا سایر مفاصل استفاده می‌شود.

ماده پلی پروپیلن

پلی پروپیلن یکی دیگر از پرمصرف‌ترین مواد اولیه برای تزریق پلاستیک در پزشکی است. این ماده هم دوام و استحکام بالایی دارد و در برابر الکتریسیته و مواد شیمیایی مقاوم است. همچنین حالت کشسانی دارد که انعطاف‌پذیری این ماده را برای تولید محصولات پزشکی بالا می‌برد. پیش‌تر به کاربرد پلی پروپیلن در تزریق پلاستیک در هادی پلاستیک پرداختیم.

ماده پلی استایرن

پلی استایرن یک پلاستیک سفت و سخت محسوب می‌شود که انعطافپذیری آن کم است. این ماده اولیه برای محصولاتی استفاده می‌شود که در برابر ضربه مقاوم هستند. از نظر ظاهری ماده پلی استایرن زیباست و برای تولید محصولات پزشکی خاص از آن استفاده می‌شود. برای آشنایی با کاربرد پلی استایرن در تزریق پلاستیک اینجا کلیک کنید.

ماده پلی کربنات

یکی دیگر از مواد اولیه رایج برای کاربرد تزریق پلاستیک در پزشکی پلی کربنات است. این ماده یک ترموپلاستیک قوی با درجه مهندسی محسوب می‌شود که مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد. همچنین از آن برای تولید محصولاتی که باید در برابر اشعه UV و ضربه مقاوم باشند، استفاده می‌شود.

ماده پلی اترترکتون

از دیگر مواد اولیه‌ای که در صنعت تزریق پلاستیک برای پزشکی استفاده می‌شود. باید به پلی‌اترترکتون (PEEK) اشاره کنیم. این ماده یک ترموپلاستیک با کارایی بالاست و مقاومت بالایی در برابر سایش، حرارت و تشعشات رادیواکتیو دارد.

 

همچنین برای مطالعه بیشتر:

 

معرفی خدمات تزریق پلاستیک

 

کاربرد تزریق پلاستیک در صنعت هواپیما سازی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.