روش های کاهش هزینه تولید در تزریق پلاستیک

کاهش هزینه تولید تزریق پلاستیک یکی از دغدغه‌های بسیاری از تولیدکنندگان است تا سود بیشتری از این صنعت عایدشان شود. رقابت زیاد در این صنعت باعث شده است هر یک از تولیدکننده‌ها در فکر کاهش هزینه‌ها باشد. از سوی دیگر بتواند محصولات را با هزینه کمتری راهی بازار کند و در نتیجه بخشی از بازار مصرف را از آنِ خودش کند. اما چه راهی برای کاهش هزینه تولید تزریق پلاستیک وجود دارد؟

کاهش هزینه تولید در تزریق پلاستیک

برای اینکه بتوانید هزینه تولید خود را در صنعت تزریق پلاستیک کاهش دهید، ما این روش ها را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

کاهش ضایعات در زمان تولید

یکی از اصلی‌ترین دلایل بالا رفتن هزینه‌ها در قالب‌گیری تزریق پلاستیک، هدر رفتن مواد اولیه است. این مواد وقتی به هدر می‌رود دیگر قابل استفاده نیست و به ضایعات تبدیل می‌شود. از سوی دیگر بحث نظافت محیط زیست هم به میان می‌آید. وقتی مقدار زیادی از مواد به دلیل عملکرد بد دستگاه از آن خارج و بر روی زمین ریخته می‌شود، به معنای هدر دادن پول و سرمایه است.

ضایعات تزریق پلاستیک هم قابل استفاده نیست و باید دور ریخته شود. اگر هم برای تولید محصول از آنها استفاده کنید، کیفیت کار پایین می‌آید که به معنای خراب شدن برندتان است. بنابراین باید زمان تزریق پلاستیک و ریختن مواد در دستگاه به نحوی عمل کنید تا هدر رفت مواد اولیه به حداقل برسد.

شما می‌توانید با انواع روش‌های قالب سازی مدرن در تهران در این مقاله آشنا شوید.

کاهش محصولات آسیب دیده

برای کاهش هزینه تولید تزریق پلاستیک باید محصولات آسیب دیده را کاهش دهید. وقتی محصولات آسیب دیده‌ای را تولید می‌کنید، باعث ضرر بیشتر می‌شود. در نتیجه بخشی از مشتریان‌تان را از دست می‌دهید. بنابراین باید هر نقصی در تولید و تزریق پلاستیک شناسایی شود و برای رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید. اگر دلیل آن عدم توانایی اپراتور در تزریق پلاستیک است، باید به سراغ افراد متخصص بروید.

اگر موادی که برای تولید قطعات پلاستیکی استفاده می‌کنید، ضعیف و درجه دوم هستند، آنها را کنار بگذارید. اگر دستگاه تزریق پلاستیک قدیمی است و قدرت تولید محصولات باکیفیت را ندارد، آن را تعویض کنید. هر کدام از این مشکلات باعث افزایش هزینه تولید و کاهش سود می شود.

وقتی در حین تولید مجبور شوید بخشی از محصولات تولید شده را دور بیندازید، در واقع پول‌تان را دور می‌اندازید. حتی در مواردی ممکن است طراحی نامناسب قالب، خطا در ریختن مواد در دستگاه و یا مشکلات موتور باعث آسیب دیدن محصولات پلاستیکی شود. همچنین به دلیل خطاهایی که در هنگام استفاده از روش پنجره عملیاتی گسترده  رخ میدهد، ممکن است قطعاتی با ابعاد غیراستاندارد تولید شود.

انبار کردن مواد اولیه

تامین‌کنندگان مواد اولیه همیشه قبل از تحویل محصولاتشان، ابتدا هزینه را دریافت می‌کنند. گاهی ممکن است یک ماه یا بیشتر هم به شما فرصت پرداخت را بدهند. در چنین شرایطی شما مواد اولیه را خریداری و در انبار نگهداری می‌کنید. اما ممکن است تا چند ماه از آن هیچ استفاده‌ای نکنید، اما مواد اولیه ذخیره بماند.

وقتی در شرایط تورم قیمت مواد اولیه رو به افزایش است، انبار کردن آن می‌تواند روشی برای کاهش هزینه‌ها باشد. در نتیجه برای مدتی محصولات خود را نسبت به رقبا، با قیمت مناسب‌تری عرضه می‌کنید و می‌توانید بخشی از بازار مصرف را در اختیار بگیرید.

کاهش مواد تزریقی

یک روش دیگر برای کاهش هزینه تولید در تزریق پلاستیک استفاده از مواد تزریق شده کمتر است. پس باید در مرحله طراحی، از ابزار و دستگاه‌هایی استفاده شود که به مواد اولیه کمتری برای تولید محصولات پلاستیکی نیاز داشته باشند. به طوری که قطر و طول دونده را به حداقل برساند. طول دونده با چیدمان قالب تعیین می‌شود.

یک راه برای کاهش مقدار مواد مصرفی در زمان قالب‌گیری، تنظیم حفره است. هر چه اندازه آن کوچکتر باشد، به مواد کمتری نیاز پیدا می‌کنید. بنابراین برای کاهش هزینه مواد و زمان تولید، بهتر است حفره را تنظیم کنید.

اندازه دونده و حفره، طرح حفره و دروازه توسط صاحب قالب تعیین می‌شود. کسانی که در زمینه تولید قالب محصولات پلاستیکی فعالیت دارند، بیشتر از دیگران می‌توانند در این مورد اظهارنظر کنند. بهتر است زمان خرید و یا سفارش قالب تزریق پلاستیک با آنها مشورت کنید.

استفاده مجدد از مواد بازیافتی

برای کاهش هزینه تولید تزریق پلاستیک می‌توانید از مواد بازیافتی هم استفاده کنید. افزودن مواد در فرآیند فرآوری می‌تواند منجر به تولید محصولات باکیفیت شود. ضمن اینکه باید خواص فیزیکی محصولات را نیز درنظر داشته باشید. اگرچه کیفیت قطعاتی که با مواد بازیافتی تولید می‌شود با محصولاتی که از مواد اولیه تهیه شده‌اند، کمی تفاوت دارد، اما به هزینه تولید پایین آنها توجه کنید.

شما می‌توانید محصولات آسیب دیده خود را جمع‌آوری و دوباره از آنها استفاده کنید. سپس این محصولات را با قیمت پایین‌تر در بازار عرضه کنید. اگر نمی‌خواهید نام برندتان خراب شود، اسم دیگری را برای محصولات دوم انتخاب کنید.

 

 

 

به حداقل رساندن سفارشی‌سازی

 

یکی از اشتباهات برخی از تولیدکننده‌ها برای تزریق پلاستیک استفاده از قالب‌های متعدد برای تولید است. اگر میزان سفارشی‌سازی را کمتر کنید، شاید محصولات ساده‌تر باشند، اما هزینه تولید کاهش می‌یابد.

مثلا برای تولید یک قطعه پلاستیکی وقتی مجبورید از پلاستیک با رنگهای مختلف و یا طرح متنوع استفاده کنید، میزان هدر رفت مواد اولیه را بالا می‌برد. همچنین زمان تولید هم طولانی‌تر می‌شود و از سوی دیگر به دلیل رقابت بالا در بازار مجبورید محصول تولید شده را ارزان بفروشید. برای افزایش سود حاصل از تزریق پلاستیک، بهتر است به سراغ محصولات متنوع و رنگی رنگی نروید.

در واقع حجم بالاتری از قطعات ساده را تولید کنید. همچنین قالب‌هایی داشته باشید که چندین قسمت را به هم بچسباند (البته به شرط اینکه از نظر اندازه و جنس مشابه باشند). اگر سرعت تولید خود را بالا ببرید، باز هم به کاهش هزینه تولید در تزریق کمک زیادی کرده‌اید.

 

همچنین برای مطالعه بیشتر:

کاربرد تزریق پلاستیک در صنایع مختلف

خنک کاری دستگاه تزریق پلاستیک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.