رنگ پودری چیست ؟

رنگ پودری الکترواستاتیک :پوشش های پودری مرکب از پیگمنت ، رزین، فیلر و مواد افزودنی هستند که ابتدا این مواد را در اکسترودر تبدیل به ماده مذاب میکنند تا با هم مخلوط شوند و به اصطلاح اکسترود می شوند. سپس ماده مذاب سر شده را طی فرآیندی دو مرحله ای آسیاب می کنند تا به ذراتی بین 20 تا 80 میکرون تبدیل شوند و سپس پودر به دست آمده را از سرند عبور می دهند و سپس بسته بندی می نمایند.

فرآیند رنگ آمیزی الکترواستاتیک :

در فرآیند رنگ آمیزی ، این پودر میکرونیزه شده را درون گان ریخته و با استفاده از جریان الکتریسیته پودر را باردار می کنند. پودر باردار شده با کمک فشار هوا بر روی سطح پاشیده می شود.قطعه مورد نظر حتماً به وسیله گیره مخصوص،به ارت متصل شود تا رنگ دارای پوشش استاندارد و یکنواخت در سطح و لبه ها شود. پودر خارج شده از تفنگ الکترواستاتیکی با سرعت پایین به سطح مورد نظر برخورد  میکند و عامل هدایت کننده پودر در این روش ، هوا یا یک نازل چرخان می باشد.

در طی انجام این فرایند باید مواظب فشار زیاد هوا بود تا در سطح قطعه تو رفتگی ایجاد نکند. برای کامل شدن عمل رنگ کاریو تثبیت شدن رنگ بر روی قطعه ،قطعات را درون کوره پخت قرار می دهند.رنگ های پودری در برابر تغییرات شیمیایی نیز مقاوم است.سطح رنگ در این روش یک دست ، مقاوم و ضخیم می باشدکه این امر به این دلیل می باشد که رزین در دمای 200 درجه روی سطح فلز کاملاً واکنش داده و پخته می شود.

موارد مصرف رنگ پودری الکترواستاتیک :

  • رنگ پودری بدون حلال بوده و دوستدار محیط زیست می باشد.
  • بدون حلال بودن رنگ ودری خطر آتش سوزی را نیز نسبت به رنگ های مایع بسیار کاهش می دهد.
  • رنگ پودری دارای ویسکوزیته بالا می باشد و دستیابی به ضخامت بالا را بدون شره فراهم می کند.
  • این رنگ برگشت پذیر می باشد و پرتی و دور ریز بسیار کمی دارد.
  • رنگ های پودری دارای خواص فیزیکی مکانیکی عالی تری به نسبت رنگ مایع بوده و سختی و مقاومت بالایی دارد.

 

رنگ های پودری به عنوان یک پوشش ، مزایا و امکانات منحصر به فردی ،به مصرف کننده ارائه می دهد که سیستم های رنگ مایع از ارائه این مزایا عاجز هستند.